רשלנות רפואית בלידה

אחד האירועים המשמחים ביותר במהלך חייה של המשפחה היא לידת בן משפחה חדש. על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, נכון לשנת 2015 בישראל נולדים כמעט 180 אלף תינוקות בשנה. הממוצע עולה על שלוש לידות לאישה, גבוה ביחס למדינות המפותחות. במהלך ההיריון האישה נמצאת תחת מעקב ופיקוח קפדניים אשר כוללים עשרות בדיקות שנועדו לוודא כי בריאותו של העובר תקינה עד להיוולדו של תינוק בריא.

אולם לא תמיד הלידה מסתיימת בחיוך של הקלה ואושר. כבר בספר בראשית נתקלנו במשפט "בעצב תלדי בנים", וכנראה שיש לכך סיבה. הגבול בין ניהול מוצלח של לידה לבין עוד מקרה של רשלנות רפואית בלידה יכול להיות דק מאוד. חוסר תשומת לב לפרטים הקטנים ביותר עלול להוביל לרשלנות רפואית עם השלכות מרחיקות לכת על חיי היילוד ובני משפחתו.

רשלנות רפואית בלידה יכולה להיגרם בכל אחד משלביה. כבר בהגיעכם לחדר הלידה על צוות בית החולים להעניק את מלוא תשומת הלב ליולדת. עליהם להאזין לסיפורה ולרקע שלכם, לעיין בתיק ההיריון ולהשיב על כל השאלות שמתעוררות אצל היולדת והאב. נכון, בתי החולים מלאים וחדרי הלידה עמוסים, אך אל תתביישו לשאול את הצוות הרפואי המטפל בכם שאלות בנושאים שחשובים לכם לדעת ולתת לכם את מלוא המידע לו הנכם זקוקים. המידע הזה יכול למנוע רשלנות רפואית בלידה ולחסוך זמן יקר וסבל.

מקרים של רשלנות רפואית בלידה יכולים להיגרם מחוסר הסכמה של הרופא לתת טיפול מסוים, לבצע הליך ללא הסכמת היולדת, לבחור בשיטת לידה מסוימת שאינה מתאימה, או לפעול ללא ציוד מתאים. מקרים נוספים של רשלנות רפואית בלידה עלולים להיגרם כתוצאה מעיכוב בחילוץ עובר במצוקה, גרימת קרעים בנרתיק או השארת חלקי שלייה ברחם. חילוץ שגוי של העובר מתעלת הלידה עלול להוביל לשיתוק מלא או חלקי של עצבי זרוע היד, ומצוקה עוברית שלא טופלה או טופלה ברשלנות עלולה לגרום לשיתוק מוחין ואחוזי נכות גבוהים כתוצאה ממחסור בחמצן במוחו של היילוד.

תביעת רשלנות רפואית בלידה אינה מוגבלת רק לניהול שגוי של הלידה. ניתן להגיש תביעה שכזו גם במקרה שהלידה הייתה תקינה, אך התינוק נולד עם מום שלא זוהה בבדיקות השגרתיות במהלך ההיריון שהיו יכולות לגלותו. למשל, בהיריון ראשון יש לערוך להורים בדיקות גנטיות ואם אלו לא נעשו, ייתכן שניתן להגיש תביעת רשלנות רפואית.

בכל מקרה של רשלנות רפואית בלידה יש להסתייע בשירותיו של עורך דין מומחה בנושא. בניגוד לתביעות בנושאים שוליים יותר בהן ניתן לבקש טובה מחבר עורך דין, במקרה כזה שבו יש לעמוד מול צוות עורכי הדין המועסקים על ידי בתי החולים וחברות הביטוח, חשוב לשכור את שירותיו של עו"ד מומחה לרשלנות רפואית, המכיר את המטרייה המשפטית, הפסיקות העדכניות בתחום וכן את תקופות ההתיישנות השונות החלות על כל סוג תביעה.

אני עורכת דין מירית לוי, ממשרד עורכי הדין ליאור לויט. משרדי מתמחה בניהול תביעות העוסקות ברשלנות רפואית בלידה ונשמח לעמוד לרשותכם לייעוץ ראשוני ללא עלות. הנכם מוזמנים לפנות אלי ולשאר צוות המשרד באמצעות הטלפון, כתובת המייל או עמוד יצירת הקשר באתר ללא כל התחייבות מצדכם ואני וצוות המשרד נעמוד לרשותכם את הניסיון והידע שברשותנו עד לסגירת התיק לשביעות רצונכם.